Recyklovanie – fenomén súčasnej doby
V zariaďovaní a tvorbe svojich interiérov máme všetci viac-menej jasno. Niekto si potrpí na eleganciu jemne doplnenú prvkami luxusu. Iní zasa inklinujú k jednoduchým interiérom v minimalistickom štýle. Ale väčšina z nás do svojich obydlí s obľubou začleňuje staršie kúsky spolu s tými novšími a modernejšími. A nehovoríme len o nábytku! Prepojenie starého s novým môže byť pri troche šťastia veľmi zaujímavé, útulné a nemusí nás to stáť ani celý majetok. A ak sme čo len trochu kreatívni a zruční, dokážeme s ľahkosťou vdýchnuť nový rozmer nielen staršiemu nábytku, ale aj vytvoriť z nepotrebných drobností rôzne bytové doplnky či dekorácie.
Recyklovať sa dá všetko
Recykláciou môžeme ušetriť značnú časť finančného rozpočtu, ale si aj vytvoriť domov, v ktorom sa budeme skutočne cítiť príjemne. A keďže recyklovať sa dá naozaj takmer všetko, začnime sa pozerať na veci z trochu iného uhla. Návodov a nápadov, ako na to, sú plné médiá, stačí sa už len inšpirovať. Aj starší „okukaný “ nábytok sa správnym náterom či novým kovaním dokáže prispôsobiť aktuálnym módnym trendom alebo len zladiť s novým outfitom našej izby. A ak si servítkovou technikou oživíme starý črepník a doprajeme starej lampe nové tienidlo, vždy to bude znamenať viac, ako keď by sme si danú vec kúpili v obchode. Za žiadne peniaze si totiž nedokážeme kúpiť tú pridanú hodnotu, ktorú takto získame.
Robíme to pre seba aj pre naše deti
Robiť zo starého nové je teda viac otázkou životného štýlu ako otázkou peňazí. Nielenže tým uľavíme životnému prostrediu, ale získame celkom iný pohľad na veci, ktoré sme doteraz vyhadzovali ako nepotrebné. Pri troche šťastia tak dokážeme „nakaziť“ svoje okolie, kolegov, no hlavne naše deti. Nemôžeme od nich predsa očakávať, aby sa v budúcnosti správali ohľaduplne k prírode, ak im to my samy neukážeme. Naučme ich využívať veľa z toho, čo už máme. Dávno totiž nežijeme v dobe, keď si nemôžeme dovoliť kúpiť to, čo chceme. Žijeme, bohužiaľ, v dobe, keď si nemôžeme dovoliť tieto veci vyhadzovať.