Šestica výhod LED osvetlenia nielen pre samosprávy

Šestica výhod LED osvetlenia nielen pre samosprávy

Rastúce ceny energií, vrátane tej elektrickej, donútili mnohé samosprávy začať aktívnejšie riešiť modernizáciu osvetlenia a prechod na LED svietidlá. Je škoda, že sa na to odhodlali až v takejto situácii, pretože moderné osvetlenie má množstvo výhod.

Úspora elektrickej energie a dlhšia životnosť aj s častým zapínaním a vypínaním

Začneme tou najhlavnejšou výhodou LED osvetlenia, ktorou je nízka spotreba elektrickej energie. Bez ohľadu na to, či ide o verejné osvetlenie, alebo o moderné osvetlenie ihriska, rozdiel v spotrebe je naozaj výrazný, vďaka čomu sa môže investícia do modernizácie osvetlenia vrátiť v priebehu niekoľkých rokov.

K úspore prispieva aj životnosť LED svetelných zdrojov, ktorá je taktiež vyššia v porovnaní so staršími typmi. To znamená, že LED svetlá netreba tak často meniť, čo príde vhod hlavne v menej dostupných miestach.

V súvislosti na vyššie uvedené je dobré spomenúť aj ďalšiu výhodu LED žiaroviek. Nie sú totižto tak „citlivé“ na časté rozsvecovanie a zhasínanie. Majú totižto oveľa vyšší počet cyklov zapnutia/vypnutia, takže spôsob ich používania v konečnom dôsledku nemá až tak veľký vplyv.

Rôzne farby svetla, rýchly štart a ekológia

Pri výhodách LED osvetlenia môžeme pokračovať rýchlym štartom. LED žiarovky totižto hneď po rozsvietení poskytujú 100 % svojho svetelného výkonu. Takže žiadny pomalý „nábeh“, ktorý poznáme z minulosti.

LED svetelné zdroje môže mať rôznu farbu, respektíve teplotu. Od studenej bielej, ktorá má takpovediac modrastý nádych až po teplú bielu, ktorá je viac žltkastá. LED osvetlenie s vhodnou farbou sa tak nájde pre každú aplikáciu.

V neposlednom rade tu máme ešte fakt, že LED svietenie je oveľa ekologickejšie. Samozrejme, to nie je žiadna novinka a pre mnohé samosprávy je to rovnako adekvátny dôvod na riešenie odborného návrhu osvetlenia a jeho realizáciu ako spomínaná úspora elektrickej energie.

Zdroj obrázka:

Autor: milan noga / Shutterstock.com