Sezóna zimných lyžovačiek je tu. Tieto veci si rozhodne na hory nezabudnite zbaliť

Sezóna zimných lyžovačiek je tu. Tieto veci si rozhodne na hory nezabudnite zbaliť

Zimné športy obľubujú deti aj dospelí. Pár dňom zaslúženého oddychu na horách, však častokrát predchádza stres. Natlačiť objemné zimné oblečenie do kufra či zmestiť lyžiarsku výbavu do auta, vie byť hotová veda. A to ešte nedajbože, že zabudnete doma lyžiarske okuliare či opaľovací krém. Viete ako sa na zimnú dovolenku zbaliť čo najefektívnejšie a ktoré veci môžete naopak nechať pokojne doma?

Výstroj

V základnej výbave lyžiara by rozhodne nemali chýbať: lyže, palice, lyžiarske topánky a helma. Jazdiť na výstroji, na ktorú ste zvyknutý a máte ju upravenú presne na svoju výšku a hmotnosť je omnoho bezpečnejšie, ako vydať sa brázdiť svahy vyzbrojený neodskúšanou výstrojou. Pokiaľ sa rozhodnete výstroj zapožičať, nechajte si pri výbere odborne poradiť a všetko nastaviť. Pred štartom na svahu si ju preverte a svedomito odskúšajte. Až keď ste s výbavou stotožnený a cítite sa bezpečne, vydajte sa brázdiť zjazdovky.

Oblečenie

Správnu ochranu pred vlhkom zabezpečí nepremokavá lyžiarska bunda, zateplené nohavice, čiapka alebo kukla, nákrčník, rukavice a lyžiarske okuliare. Dostatočný komfort a ochranu pred zimou poskytne správne zvolená spodná vrstva oblečenia.

Prvá vrstva oblečenia by mala pozostávať z dlhého termoprádla vyrobeného z priedušného materiálu. Toto oblečenie udrží teplo pri tele a vlhkosť na opačnej strane. V poslednej dobe je obľúbené hlavne termoprádlo vyrobené z merino vlny. Stredná vrstva by mala pozostávať z flísovej mikiny, rolákového pulóvra či vesty. Pri balení oblečenia nezabudnite na to, že odev si možno budete potrebovať vymeniť. Najmä ak cestujete na viac dní, zbaľte si aspoň dve dvojice z každého kúska spodnej vrstvy oblečenia. Pri ponožkách platí, že by ste si ich mali zbaliť dvakrát viac, než je dní vašej dovolenky.

Doklady

Základnými dokladmi, ktoré by ste rozhodne nemali zabudnúť doma je občiansky preukaz a pri cestovaní do vzdialenejších destinácií aj cestovný pas. No rozhodne to nie sú jediné doklady, ktoré by vo vašom kufri nemali chýbať. Pozabudnúť netreba na zdravotnú kartičku či potvrdenie o zdravotnom poistení v zahraničí, platobnú kartu, letenky a doklad o rezervácií ubytovania. Ďalšou dôležitou výbavou, na ktorú mnohí pozabúdajú a považujú za zbytočnosť, je cestované poistenie. Hoci vám cestovné poistenie môže prísť ako zbytočnosť, chvíľa, kedy budete zaň vďačný, môže prísť skôr ako predpokladáte. Zabezpečte sa preto aj voči prípadným nepríjemnostiam a užite si bezstarostne dovolenku naplno.

Dobrou správou pre zábudlivcov je, že väčšinu zo spomínaných dokladov, zvládnete mať aj vo svojom telefóne. Zdravotné poisťovne ponúkajú aplikáciu, kde nájdete svoju zdravotnú kartičku, banky aplikácie umožňujúce platbu mobilom, hotely akceptujú elektronické potvrdenie o rezervácií a taktiež potvrdenie cestovného či úrazového poistenia častokrát schováte do svojho mobilu.

Dôležité maličkosti

Pri balení sa rozhodne nevypláca zabúdať na maličkosti, ktoré môžu podstatne zmeniť zážitok z vašej dovolenky. Ide o veci ako sú slnečné okuliare, opaľovací krém a balzam na pery. Zimné slnko vie byť zradné. Dokáže vás poriadne opáliť, či svojím odrazom od belostného snehu oslepiť.

Dôležitou maličkosťou, len z trošku iného súdka, je nabíjačka na mobil, prípadne powerbanka. Kto by už chcel riskovať, že jeho mobilu dôjde šťava po prvom dni dovolenky a zvyšok sa bude musieť zaobísť bez neho?

Obrovský problém môže nastať, ak zabudnete „maličkosť“ v podobe liekov, ktoré pravidelne užívate. Tie si rozhodne nachystajte ako prvé, keďže dovolenka bez nich, by mohla mať vážne zdravotné následky. Okrem týchto liekov nezabudnite aj na lieky „prvej pomoci“ ako sú lieky od bolesti, sprej proti nádche, pastilky na boľavé hrdlo a rýchloobväzy.

Pred balením sa na zimnú dovolenku si na chvíľu sadnite a v kľude spíšte zoznam vecí, ktoré potrebuje vziať zo sebou. Výbornú pomôcku nájdete tu. Vyhnete sa tak stresu z balenia a nepríjemného prekvapenia, keď po vybalení kufra zistíte, že polovica dôležitých vecí ostala doma. Nemusí to byť žiadna katastrofa, nakoľko väčšina vecí sa dá dokúpiť. No ak zabudnete napríklad cestovný pas alebo potvrdenie rezervácie ubytovania, čakajú vás nepríjemnosti, ktoré otrávia vašu radosť z dovolenky či dokonca dovolenku úplne prekazia.