Skúmate pri nákupoch aj pôvod tovaru alebo vás zaujíma iba cena?

Skúmate pri nákupoch aj pôvod tovaru alebo vás zaujíma iba cena?

Dnešná konzumná spoločnosť prináša do našich životov radu výhod, ako napríklad dostatok a relatívne jednoduchú dostupnosť zrejme akéhokoľvek tovaru na aký si pomyslíte. Samozrejme, pokiaľ vám to vaša peňaženka dovolí.

Bez dopytu by nebola ponuka

Nie všetko je však také ružové ako krásne kvetinové boxy plné čerstvých kvetov. Množstvo druhov tovaru v rôznych odvetviach je vyrábaných v katastrofálnych podmienkach pre pracovníkov vo výrobe. Nehovoriac o tom, že niečo také ako ochrana životného prostredia nemá v takejto výrobe miesto. To všetko za účelom dosiahnutia čo najmenších nákladov na produkciu.

Nemali by sme sa však tváriť, že tomu nenapomáhame. Kupovaním takýchto výrobkov podporujeme producentov tohto typu a prispievame k ich fungovaniu. Nízke ceny sú totižto lákavé aj pre nás ako pre konečných zákazníkov a nie každý si predsa môže dovoliť kupovať drahé veci.

Podporujte poctivých výrobcov

Šetriť sa pritom dá nielen tým, že budeme kupovať najlacnejšie výrobky. Veľakrát sa totižto dá ušetriť aj tým, že nebudeme hľadieť na kvantitu, ale kvalitu. Najlepším príkladom je oblečenie. Kúpou kvalitnejšieho oblečenia, ktoré vám dlho vydrží a pri ktorého výrobe netrpia zamestnanci ani príroda, síce zaplatíte za jednotlivé kúsky viac, ale skutočne potrebujete plný šatník lacných vecí, ktoré si oblečiete párkrát a potom ich vyhodíte?

Takzvaný koncept Fair Trade však nenájdete len v móde, ale veľakrát aj tam, kde by ste to možno nečakali. Tak napríklad v tých naozaj dobrých kvetinárstvach si môžete kúpiť aj voňavé kvety s týmto označením. V čom je výroba takýchto kvetov odlišná?

Platí to, čo pri inom tovare. Ak majú byť predávané kvety označené logom Fair Trade, musí ich výroba spĺňať určité pravidlá a podmienky. Spotrebiteľ si tak môže byť istý, že pri produkcii neboli porušované ľudské práva a práca bola ohodnotená tak, že pracovníkom umožňuje rozvoj a určitú životnú úroveň. Rovnako nedochádzalo ani k znečisťovaniu alebo inému poškodzovaniu prírody.

Zdroj obrázka:

Autor: Visions-AD / Shutterstock.com