Sledujte si farbu krvi počas menštruácie

Sledujte si farbu krvi počas menštruácie

Byť ženou je super! Tá, ktorá tvrdí, že nie, tak zrejme celý život sama so sebou bojuje. Pamätajte, že kým bojujete, vždy budete len bojovať… Je to ako začarovaný kruh, kde nikto nie je víťazom. Menštruácia k nám ženám vyslovene patrí. Naučme sa ju prijať ako bežnú súčasť života a buďme hrdé na to, že sme, čo sme. Vedeli ste, že jednotlivé jej sfarbenia niečo znamenajú?

Pri ovulácii je ružová

Niektoré z nás majú pri ovulácii slabý ružovkastý výtok. Podľa odborníkov to vraj nie je žiadny problém a je to normálne. Netrvá dlho a krvácanie je mierne. Ide o hlien z krčka maternice, ktorá je na vrchole svojej plodnosti. Pre vás to tak môže byť jasný signál a možno aj výstraha, že pokiaľ neplánujete otehotnieť, tak si v týchto dňoch treba dávať najväčší pozor.

Hnedé špinenie pozná každá

Hnedé špinenie sa objavuje aj na začiatku, aj na konci menštruácie. Niekedy však môže byť aj úplne svetločervená, čo už je prejavom zdravotného problému – nedostatku estrogénu. Stačí, ak držíte diétu, ktorá vášmu organizmu nepasuje alebo požijete viac alkoholu ako znesiete a už sa to prejaví aj na menštruácii. Hnedá krv je zrazená krv, ktorá sa z tela dostáva veľmi pomaly. Čím dlhšie je vystavená kyslíku, tým výraznejšiu tmavú farbu získa.

Červená krv

„Najnormálnejšia“ farba krvi je tá jasnočervená. Tým, že je „čerstvá“, má zdravú farbu a znamená, že pekne plynule odteká zo sliznice maternice.

Pozor však na výrazne oranžovú a zapáchajúcu krv! Vtedy môže ísť o vážny problém. Už sfarbenie vám prezradí, že čosi nie je v poriadku. Neváhajte a zájdite za svojim lekárom. Takáto farba menštruácie totiž môže znamenať infekciu alebo pohlavne prenosné ochorenie. Aj šedý výtok je prejavom, že niečo „nehrá“. Niekedy je to prvý príznak potratu.

Menštruácia môže trvať tri, päť, ale aj sedem dní. Dôležité je však sledovať jej sfarbenie, pretože práve to nám dokáže veľa napovedať o našom zdravotnom stave.