Stavať či nestavať? To je otázka…

Stavať či nestavať? To je otázka…

Kto by už len nechcel postaviť dom a zasadiť strom? Žijeme v bláznivej dobe, keď každý chce mať všetko a najlepšie ihneď. Žiaľ, je to realita, ktorej sa nevyhneme. Na druhej strane – mať veľké plány, stáť si vytrvalo za nimi a robiť všetko pre to, aby sa naplnili, je fantastické! Platí, že nič nie je nemožné, ak človek chce.

Zoznam kladov a záporov

Prečo chcem stavať? Možno bývate v paneláku a už ďalej nemáte trpezlivosť znášať všetky zvuky vedúce od vašich susedov. Možno sa chcete osamostatniť od svojich rodičov a mať vlastné súkromie a pravidlá alebo je to skrátka iba váš sen, lebo je to dnes „in“. Na dôvode nezáleží. Keď niečo chcete, choďte si za tým. Prehodnoťte svoju finančnú situáciu, ale netreba sa báť. Banky dnes dajú úver takmer každému serióznemu záujemcovi. V dome je všetko drahšie, hovoria nám známi, keď nás chcú odstrašiť. Je to však úplne neopodstatnené, pokiaľ nemáte v pláne postaviť si vilu s 15 izbami. Vo vlastnom dome je všetko nové, všetko si viete odsledovať a navyše nové stavebné technológie a materiály sú veľmi úsporné. Je len na vás, s ktorou bankou sa do toho dáte a ktorá má najlepšie podmienky čerpania úveru a dokladovania.  Treba si urobiť prieskum a vybrať najvýhodnejšiu ponuku pre vás. Kúpa starého domu a následné prerobenie podľa vlastných predstáv býva často oveľa nákladnejšia voľba. Stále to bude starý dom, ibaže obalený v pozlátku, kde sa môže kedykoľvek naraziť na akúkoľvek chybu. Potom bude už neskoro plakať nad rozliatym mliekom.

Kedy sa dočkám?

Správnou organizáciou a výberom dodávateľov a majstrov, naplánovaním každej práce a pri bezproblémovej komunikácii s bankou váš sen môže vyrásť aj za pár mesiacov. Silné slová? Vôbec nie. Obzrite sa, koľko nových príbytkov v poslednej dobe pribudlo vo vašom okolí. Nebude to (len) tým, že sú ľudia majetnejší. Len mali väčšiu odvahu splniť si svoj sen.

A na záver

Nie je to len dom, bude to váš domov. Preto, keď budete blúdiť po mestách a miestach so stavebnými pozemkami, nezabudnite si vopred dobre premyslieť, či vám lokalita bude vyhovovať vždy. Deti vyrastú, opustia hniezdo a vy ostanete sami. Čo sa nachádza v okolí? Budete si jeseň života vychutnávať naplno a bez výčitiek? Ste ochotní vzdať sa pohodlia v paneláku a všetok voľný čas zasvätiť starostlivosti o pozemok, záhradu? Všetko má svoje plusy aj mínusy. Tak veľa šťastia, elánu a síl!