Tipy, ako postupovať pri predaji a kúpe vozidla
Už vás vaše staré vozidlo nebaví a rozhodli ste sa ho vymeniť za novší model? Pri predaji a kúpe auta musíte mať na pamäti niektoré skutočnosti, ktorým sa z hľadiska zákona nevyhnete.
Kúpno-predajná zmluva chráni kupujúceho aj predávajúceho
Ide o dôležitý dokument, ktorý obsahuje údaje o kupujúcom a predávajúcom. Zmluvou predávajúci prevedie vlastnícke práva k autu na kupujúceho. Nájdete v nej informácie o vozidle, o jeho technickom stave, skrytých vadách či kúpnej cene.
Klasická zmluva obsahuje aj klauzulu o odstúpení, ktorá vás ako predajcu ochráni v prípade, že kupca neuhradí v dohodnutom čase cenu za vozidlo.
Zo zmluvy vám plynie aj niekoľko povinností
Povinnosti predávajúceho:
- Predajca musí auto predať kupujúcemu podľa dohody spolu s dokladmi potrebnými na jeho používanie
Povinnosti kupujúceho:
- Kupca zaplatí požadovanú cenu
- Vykoná prepis vlastníctva auta na dopravnom inšpektoráte a to do 10-tich dní od samotného podpisu zmluvy
Ako prebieha prepis vozidla?
Pri prepise auta musí byť prítomný nielen pôvodný, ale aj nový držiteľ. Obaja preukážu svoju totožnosť a zatiaľ čo sa pôvodný držiteľ odhlási (pomocou Žiadosti o prevod držby na inú osobu), nový sa prihlási (Žiadosť o zápis vozidla na svoju osobu).
Na inšpektoráte musia byť ďalej predložené nasledovné dokumenty: živnostenský list (ak je držiteľ podnikateľom), splnomocnenie (ak je vlastník vozidla zastupovaný), technický preukaz a osvedčenie o evidencii vozidla.
Nový držiteľ auta – teda kupca – predloží aj doklad o predbežnom povinnom poistení zodpovednosti za škodu.
Po zmene držiteľa vozidlo musíte prihlásiť
Nový vlastník musí auto prihlásiť do 30 dní od prepisu vozidla. Následne sa údaje uvedené v dokladoch vozidla porovnajú s údajmi na aute. Kontrolu môžete vykonať kdekoľvek na pracovisku evidencie vozidiel.
Ak vozidlo prihlasujete z iného okresu, okrem preukazu totožnosti nezabudnite predložiť:
- Žiadosť o zapísanie vozidla, technický preukaz, pôvodné tabuľky s evidenčným číslom, potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu, prípadne aj živnostenský list (ak ste podnikateľom) alebo splnomocnenie (ak jednáte v zastúpení).