Tipy na knihy, ktoré vyplnia dlhé zimné večery

Tipy na knihy, ktoré vyplnia dlhé zimné večery

Zimné večery sú ako stvorené na objavovanie prepletených ľudských vzťahov a zamotaných príbehov. Predstavíme vám štyriknižné diela, ktoré vás chytia, namotajú a nepustia až do poslednej strany.

Johannes Mario Simmel – Všetci ľudia budú bratia

Rakúsky spisovateľ Simmel nás zavedie do momentu, kedy si Richard Mark vypočuje rozhovor svojho brata a jeho vraha. Začne sa odohrávať neočakávaný sled udalostí v závratnom tempe. Spisovateľ majstrovsky vedie časové linky, ktoré sa neustále prelínajú, no čitateľ má napriek tomu jasný obraz o každej z nich. Príbeh o pomste, toxickej láske, druhej svetovej vojne a hlavne neradostnej dobe po nej.

Mario Puzo – Posledný don

Monumentálna sága klanu Clericuziovcov rozpráva o Donovi Domenicovi, ktorý sa snaží zbaviť rodinu bremena a zariadiť potomkom slušný život bez mafiánskeho pozadia. Zisťujeme ako funguje priemysel Hollywoodu, zahráme si v kasíne v Las Vegas a zúčastníme sa krviprelievania. Puzo dôkladne prepracuváva postavy a ich vnímanie, pričom zamotáva klbko udalostí, ktoré sa rozplieta až v posledných kapitolách.

Gabriel Garcia Márquez – Láska v čase cholery

Márquez, predstaviteľ magického realizmu 20. storočia, napísal jedinečný príbeh o nekonečnej láske. Florentino totiž čakal päťdesiatjeden rokov, deväť mesiacov a štyri dni na Ferminu, svoju drahú z mladosti. Opäť sa rozhodne prehovoriť až po úmrtí jej manžela doktora Urbina. Navzdory romantike autor nepoužíva žiadne plytké slová či melodramatické vyznania. Práve naopak, poteší nás detailná sonda do opisu citov a vzťahov v rôznych fázach a podobách.

Christiane Felscherinow – My deti zo stanice Zoo

Christiane F. nemala ľahký osud. Keď si ju po jednom súdnom pojednávaní vypočuli novinári Kai Hermann a Horst Rieck, rozhodli sa jej rovno vydať autobiografiu. Mladučké, len štrnásťročné dievča v nej bez škrupúľ odhaľuje svet narkomanov, do ktorého sa napokon sama dostane. Legendárna kniha rieši problémy toxikománie a zmäteného dospievania. Zaoberá sa kritikou vtedajšej spoločnosti a rodičov, ktorí neprikladajú veľký význam výchove detí. Je to povinná literatúra (nielen) pre mladých. Jednako je odstrašujúcim príkladom pre všetkých, ktorí pomýšľajú skúsiť drogu.