Triky dobrej kuchárky
Aby boli vaše pokrmy čo najchutnejšie, na pohľad vábivé a plné živín, je dobré si zapamätať pár šikovných trikov, vďaka ktorým budete, milé dámy, hodné zlatej varešky!
Ako na zeleninu a strukoviny
Koľké z nás ani netušia, že zeleninu vkladáme vždy až do vriacej osolenej vody a zbytočne ju predtým nemáčame vo vode, aby sa z nej nevyplavil vitamín C! Každá gazdiná si to chce v kuchyni čo najviac uľahčiť, a tak zemiaky očistené a namočené v miske s vodou počas celej noci sú bežným obrázkom života. Rovnako ako to, že sa nikomu nechce striehnuť na to, či už voda na sporáku konečne začína vrieť. Plánujete si pripraviť zemiakové cesto? Robte tak zo zemiakov varených v šupke. Aby sa vám počas varenia nepopraskali, do vody pridajte trocha soli, tak znie rada skúsených babičiek. Keď pripravujete zapáchajúce druhy zeleniny (kapusta, karfiol, kel), neprikrývajte ich pokrievkou, aby stratili nepríjemnú arómu, za ktorú vás doma neraz hrešia. Aj špenát varte radšej neprikrytý, zachová si nádhernú farbu a živiny. V prípade mrkvy platí opak, je vždy lepšie ju radšej dusiť pod pokrievkou.
Je uponáhľaná doba, niektoré z nás preto často siahajú po strukovinách v konzerve, avšak nikdy neviete, čo iné v nej ešte objavíte… Oveľa istejšie je využiť strukoviny predávané vo vrecku alebo vlastné. Aj tie sa dokážu pripraviť veľmi rýchlo, ak ich necháte počas noci napučať v miske s vodou. Platí zásada, že strukoviny treba variť vždy v tej vode, v ktorej boli namočené, a bez použitia soli, aby boli lahodne mäkké. Pestujete si vlastné strukoviny? Nezabudnite ich posypať trochou soli a až potom uzavrieť vo fľaši, predídete tak ich sčerviveniu.
Varenie je umenie
Šikovná kuchárka nevarí, ale čaruje, a je to najmä kvôli zásadám, ktoré už celé roky posúvajú staršie a skúsenejšie kuchárky tým mladším. Vedeli ste, že do hocijakého kysnutého cesta môžete vždy pridať dva zemiaky uvarené v šupke, aby si koláče zachovali vláčnosť a pôsobili dlhšie ako čerstvé? Cesto v rúre nepraskne, ak do nej vložíte smaltovaný hrnček s vodou. Keď vám po pečení zvýšia bielky, môžete ich zamraziť alebo prikryté skladovať v chladničke. Žĺtky treba zaliať studenou vodou, aby nevyschli. Ako spoznáte staré vajíčko? Ponorte ho do slanej vody – ak vypláva na povrch, radšej ho dlhšie tepelne upravujte. Pokiaľ máte radi volské oko, pripravujte ho z čerstvého vajíčka a soľte vždy pred podávaním, bude oveľa krajšie. Zavárate každé leto slivkový lekvár, no vždy vám splesnivie? Nabudúce skúste lekvár v každej fľaške posypať škoricou a potom sterilizujte.
Možno aj vďaka týmto radám vám bude varenie spôsobovať ešte väčšiu radosť. A o konzumovaní ani nehovoriac.