Túžite po rozkvitnutom balkóne? Pestujte rastliny podľa svetových strán!

Túžite po rozkvitnutom balkóne? Pestujte rastliny podľa svetových strán!

Bylinky, kvety i drobné ovocie či zelenina? Pestovanie vlastných plodín sa v poslednom čase teší veľkej obľube. Mnohé rastliny si môžete dopestovať aj na balkóne, stačí sa riadiť niekoľkými pravidlami.

Vykúzliť na balkóne zelený záhon alebo rozkvitnutú oázu pri dnešnom výbere rastlín, pestovateľských nádob a hnojív, už dávno nie je nesplniteľný sen. S trochou vedomostí a trpezlivosti môže mať aj na vašom balkóne posedenie ako v rajskej záhrade. Aby sa však rastlinám darilo, je dôležité pri ich pestovaní rešpektovať veľkosť balkóna, množstvo slnečných hodín či dokonca, na ktorú svetovú stranu je balkón orientovaný. Ak ste začínajúci balkónový záhradník, najviac smerodajná pri výbere rastlín by mala byť práve orientácia balkóna. Vyhnete sa tak sklamaniu z rýchlo zvädnutých kvetov.

Východný balkón praje zeleni

Ak vlastníte balkón orientovaný na východ, môžete sa tešiť, pretože máte ideálne prostredie na pestovanie zelene. Ak rastlinám zabezpečíte pravidelnú zálievku v dostatočnom množstve, môžete na takomto balkóne pestovať takmer čokoľvek. Z okrasných rastlín sa na východných balkónoch darí najmä muškátom, petúniám, dvojzubcom, lobelkám či popínavým plamienkom. Bude sa tu dariť aj mnohým druhom úžitkových rastlín. Na balkóne môžete zasadiť petržlen, listové šaláty, reďkovky, popínavé fazule hrášok paradajky, papriky alebo jahody. Z byliniek budú rásť ako z vody najmä pažítka a šalvia.

Pri západnom balkóne je dôležitá zálievka

Na balkón orientovaný západne spravidla svieti slnko niekoľko hodín denne. Jeho veľkou nevýhodou môže byť aj ostré poludňajšie slnko. Takáto horúca klíma niektoré rastliny veľmi vysiľuje, preto je vhodné myslieť na ich tienenie. Na západných balkónoch sa najviac darí práve úžitkovým plodinám, ako napríklad reďkovkám, ríbezliam egrešom či lesným jahodám. Z byliniek bude vyhovovať medovke, bazalke či petržlenovej vňati. Slnečnú západnú stranu zvládnu aj pelargónie a hortenzie. Aby kvety prosperovali netreba zabúdať na ich pravidelnú a dostatočnú zálievku a v tomto prípade aj hnojenie. Je lepšie použiť šetrnejšie organickejšie hnojivá, poprípade klasický kompost či vermikompost s dážďovkami.

Na južnom balkóne sa darí letničkám

Pri takto orientovanom balkóne sa môžete pustiť do pestovania rôznych klasických letničiek. Dobre sa tu darí aj oleanadrom a vavrínom, jednoducho svetlomilným rastlinám stredomorského typu. Steny a stropy môžete nechať obrásť popínavým viničom alebo nádhernou, bujne rastúcou vistériou. Vypestovať si tu môžete rôzne užitočné aromatické bylinky ako je rozmarín, levanduľa, tymian, oregano a ďalšie. Z úžitkových plodín na južne orientovanom balkóne môže pestovať paradajky, papriky či egreše a ríbezle. Rastliny zalievajte vždy tak, aby substrát nebol suchý ani príliš mokrý. Inak uschnú alebo zhnijú.

Severný balkón je tvrdým orieškom

Z okrasných kvetín sa tu darí fuchsiám, begóniám či netýkavkám. Z popínavých rastlín je toto miesto ideálne napríklad pre brečtan. S pestovaním ovocia a zeleniny je to už ťažšie, kvôli nedostatku slnka sa im tu dariť veľmi nebude. Môžete však skúsiť vypestovať kanadské čučoriedky, lesné jahody či ázijské šaláty mibuna, mizuna, perilu krovitu a dokonca i jedlé chryzantémy. Aby ste zo severne orientovaného balkónu vyťažili čo najviac, vypozorujte kde svieti naviac a kde najmenej svetla. Následne rastlinky rozdeľte presne podľa ich svetlomilnosti. Pri ich pestovaní myslite aj na to, že pri slabšom svetle potrebujú rastliny menej závlahy.