Vegeta – doplnok ku každému jedlu
Dnes, keď je v zložení výrobkov viac „éčok“ ako prírodných ingrediencií, sa nám stále viac žiada siahať po výrobkoch s označením BIO alebo jednoducho po produktoch malých farmárov, pestovateľov a chovateľov. Aj keď je nám všetkým jasné, že nejaká tá chémia sa nájde všade, predsa je tu proces výroby jednoduchší a suroviny domáce. Takže ak chceme vedieť, čo jeme, je načase začať s domácou výrobou.
Príroda na tanieri
Začať môžeme naozaj rôzne. Či už prípravou vlastných čajových zmesí, kompótov či džemov, alebo aj vlastných dochucovadiel – napr. vegety. Pripraviť si domácu zmes vegety je naozaj veľmi jednoduché a počas vrcholiacej letnej sezóny aj cenovo zvládnuteľné. Tým, ktorí majú to šťastie a dokážu si väčšinu zeleniny a byliniek sami dopestovať, stačí úrodu len pozbierať a môžu sa pustiť do práce. Kto nemá túto možnosť, musí si zeleninu zaobstarať z iných zdrojov. A o akej zelenine vlastne hovoríme? Chýbať by iste nemala mrkva, cibuľa, petržlen, zeler, paprika, cesnak, pór či paštrnák. Kto chce mať zmes ešte chutnejšiu a pestrejšiu, môže pridať fenikel či rôzne druhy farebnej papriky alebo cibule. Čo sa týka byliniek, najvoňavejšie sú ligurček, petržlenová, zelerová vňať a kôpor.
Zeleninu pokrájame na tenké pásiky či kolieska a usušíme v sušičke alebo jednoducho v rúre. Dokonale vysušenú zmes zeleniny a byliniek potom rozdrvíme v mixéri a zmiešame. Pre dosiahnutie krásnej žltej farby a, samozrejme, aj typickej chuti, pridáme slušnú dávku kurkumy. Na záver pridáme do zeleninovo-bylinkovej zmesi kvalitnú morskú soľ. Množstvo soli by sa malo hmotnostne rovnať množstvu vysušenej zeleniny.
S chuťou do varenia!
S takto doma vyrobenou zmesou vegety sa iste varí s väčšou radosťou a aj samotné jedlo tak dostáva úplne iný rozmer chutí a vôní. Nie je to len tým, že sa v jej príprave skrýva časť našej práce, ale hlavne tým, že konečne vieme, čo jeme a aký proces prípravy tomu predchádzal. A nabudúce sa môžeme pustiť do ďalších, možno aj trochu náročnejších domácich experimentov.