Výhľad z Cerovej vrchoviny si budete chcieť zopakovať
Máte svoje obľúbené miesta, na ktoré sa radi vraciate, ale ak máte povedať, prečo, tak iba hľadáte slová? Čosi tajomné vás sem ťahá zas a znova. Keď ste tam, cítite, že ste doma. Pre niektorých sa stal výhľad z Cerovej vrchoviny takým vzácnym, že sa sem stále vracajú.
Slovensko – krajina vyhasnutých sopiek
Vulkanické pohoria na Slovensku pripomínajú už iba „obyčajné“ zelené kopce. Svoju slávu si prežili pred 25 miliónmi rokov, kedy ešte územie našej krajiny z veľkej časti tvorilo morské pobrežie. Pred 26 miliónmi rokov bolo Slovensko zaliate morom. V zemskej kôre sa začali tvoriť zlomy, cez ktoré postupne prenikala magma. Tak vznikli činné sopky. Dnes už našťastie neznamenajú pre nás žiadne nebezpečenstvo a ani sa nepredpokladá, že by sa v najbližšom čase mohli opäť prebudiť. Mnohé nám doprajú krásne výhľady a nezabudnuteľné zážitky.
Cerová vrchovina si vás získa svojou úprimnou krásou
Neobvyklé geologické tvary, skaly, jaskyne a nádherné pahorkatiny tvorené z lesov listnatých stromov. Vznik sa datuje na začiatku štvrtohôr, kedy došlo k výzdvihu a k zvetrávaniu. Doliny Cerovej vrchoviny v sebe ukrývajú tzv. sopúchy – obnažené jadrá vyhasnutých sopiek. Vrchovina sa nachádza v Západných Karpatách. Na jej vyhasnutých kráteroch si panovníci stavali hrady, zámky a pevnosti. Príkladom je aj stredoveký Fiľakovský hrad.
Oplatí sa pozrieť
Keď sa budete nachádzať v Cerovej vrchovine, pozrite si miesta ako napríklad Šiator, Karané, Šarkan, Ragáč, Monica, Pohanský hrad alebo Steblovú skalu. Vznikli totiž po sopečnom výbuchu a dodnes majú geológovia možnosť z nich čerpať múdrosti a informácie. Ragáč je turistami najobľúbenejšia destinácia v tejto vrchovine, pretože táto vyhasnutá sopka má ako jediná zachovaný typický tvar. Kráter sa odhadoval na 5 metrovú hĺbku s priemerom 2 metre.
Potulkami po našom krásnom Slovensku si treba povedať, že sa u nás nachádza naozaj najrozličnejšie prírodné bohatstvo a za zážitkami nie je nutné cestovať ďaleko.