Vyhradené na čítanie

Vyhradené na čítanie

Ani vás neprekvapuje, kam dospela dnešná doba? Moderných technológií stále pribúda, a tak sa nehodno čudovať, že miesto rodiny, priateľov a bežných koníčkov zotrvávame pri televízii či smartfónoch. Kedy naposledy ste si prečítali zaujímavú knihu alebo periodikum?

Bohatstvo ukryté v písmenách

Aj vy ste sa pristihli, že okrem toho, čo máte na pracovnom stole či na nástenke na sociálnej sieti, už nečítate nič iné? Smutné, ale čoraz viac moderné. A čo je tiež veľmi isté, nedávame týmto správaním dobrý príklad ani našim deťom či ľuďom z okolia. Hoci dnes nám nikto nemôže nanútiť povinné čítanie, ako to bolo kedysi počas študentských čias, zaiste sa mnohí zhodneme v tom, že by to ani nebol zlý nápad. Čítaním predsa rozvíjame svoju predstavivosť, zlepšujeme pamäť, pravopis i slovnú zásobu. Motivovať nás môže ešte aj to, že získame lepší všeobecný prehľad z rôznych oblastí života,  v závislosti od toho, aký druh literatúry či periodika čítame.

Doba knihám praje

Len sa pozrite, koľko publikácií sa rok čo rok ocitne v kníhkupectvách, a koľko rôznych periodík sa vyníma v predajných stánkoch. Viete si predstaviť to množstvo cenných myšlienok? Keby sme si na čítanie dokázali vyčleniť čas, zaiste by sa knižnice tešili veľkej návštevnosti a vydavateľstvá dobrej predajnosti. Kto si knihy a časopisy nedokáže pravidelne kupovať, vždy je tu možnosť vypožičania za symbolickú cenu. Aj vaše ratolesti si návštevu knižnice zamilujú. Len čo vojdú do toho tajomného sveta, majú možnosť si vybrať akýkoľvek titul, ktorý ich zaujme, a tak sa výlet do knižnice stane obľúbeným rituálom mesiac čo mesiac, podľa výpožičnej doby. Ako rodičia nemusíte byť schopní zaplniť domácu knižnicu množstvom detských kníh, ale viete dieťaťu ukázať alternatívu. Keď uvidí, akú radosť máte z knižnej nádielky vy a že pri knihách pravidelne trávite voľný čas, vezme si z vás príklad.

Na chvíľu sa zastavte

Niekedy je 24 hodín na jeden deň málo, no napriek tomu existujú počas týždňa chvíle, keď sa vieme venovať svojim záľubám. A ako sa potrebujeme denne okúpať, mali by sme si nájsť čas aj na náš intelektuálny rast. Či to bude vo vani, na balkóne pri káve, pri počúvaní obľúbenej hudby, počas varenia alebo večer, keď je priskoro na spánok, no neskoro na debaty, počas cesty autobusom a vlakom, v čakárni u lekára, alebo kedykoľvek a kdekoľvek sme doteraz vyťahovali z tašky mobil a zabíjali čas listovaním stránok.

Tak čo, ktorú knihu máte už dlhšie na nočnom stolíku a neviete sa k nej dokopať?