Výlet na Oponický hrad zvládne každý začiatočník

Výlet na Oponický hrad zvládne každý začiatočník

Aby sme boli úplne presní, ide skôr o jeho zrúcaninu. Oponický hrad na nachádza v Oponiciach, v malej obci v okrese Topoľčany. Tribečské pohorie dotvára tú správnu atmosféru a robí turistiku v prírode takou výnimočnou. Čaká vás nádherné prostredie, úžasný pokoj a ticho.

Malá, ale vzácna obec

Oponice sú vyhľadávané ľuďmi, ktorí majú radi pravé a originálne prírodné krásy, ktoré nie sú ničím okrášlené a „vyumelkované“. Kúzlo sa ukrýva v prirodzenosti. Zavítajte sem, keď sa rozhodnete stráviť deň ináč ako medzi štyrmi stenami. Spoznajte Slovensko z každého uhla pohľadu. Trochu sa zrelaxujete, prídete na iné myšlienky a pošlete nudu „do kelu“. V Oponiciach okrem zrúcaniny hradu nájdete aj renesančný kaštieľ zo 16. storočia, v ktorom sa nachádza historická knižnica a poľovnícke múzeum.

Obklopení úrodnými poliami a dubovo-borovicovými lesmi

Zájdite sem iba tak. V rámci prechádzky alebo turistiky. Pomalým tempom sa totiž k hradu dostanete pomocou turistického značenia a cestičiek asi za 50 minút, a teda túru zvládnu aj malé deti. Očarí vás ticho a nádherné výhľady. Poviete si: „ Áno, toto je moje Slovensko!“ . Dnes je skôr rarita, že má človek priamy kontakt s prírodou. Jednoducho na to vraj nemáme čas. Sami uvidíte, koľko veľa vám to dá a ako vás prostredie nabije energiou.

Sme v cieli

Konečne sme dorazili. Zrúcanina Oponického hradu naozaj dokazuje, aký neúprosný dokáže byť zub času. Stále však budete mať možnosť vidieť vežu a obvodové hradby a spraviť desiatky fotiek na pamiatku ako dôkaz, že ste tu boli. Nie každý sa môže pochváliť, že aj touto formou spoznáva históriu svojej krajiny. Na prvý pohľad nevýrazný a zničený hrad, no ak sa prizrieme bližšie a uvedomíme si, čo všetko sa na tomto mieste odohralo, možno niekomu aj nabehnú zimomriavky. Torzá hradných múrov a bašty a k tomu do plusu super rozhľad na obec, sú výhľady, ktoré sa už nemusia nikdy zopakovať.

Zdroj obrazku: http://www.vypadni.sk/sk/oponicky-hrad