Zariaďujete si kúpeľňu? Na čo treba myslieť?

Zariaďujete si kúpeľňu? Na čo treba myslieť?

Kúpeľňa je miesto predurčené na relaxáciu. Nejde totiž nikdy len o to, aby sme sa umyli a osviežili, ale často je to akási forma terapie – zatvorím sa do kúpeľne a užívam si absolútny pokoj. Som sám so svojimi myšlienkami, dobrými i zlými, ktoré sa jednoducho odplavia s prúdom vody. Tento očistný rituál si však užijeme jedine v prípade, že sa v našej kúpeľni cítime skutočne útulne a uvoľnene. Ako si ju zariadiť, aby bola krásna a funkčná zároveň?

Nadčasový pohľad pri výbere obkladov

Pri zariaďovaní kúpeľne platí zásada, čím svetlejší obklad, tým lepší odraz svetla. Preto sa odporúča voliť bledé kúpeľňové obklady, biele, svetlošedé, pastelové odtiene modrej, zelenej, prípadne ich farebnú kombináciu. Kým v minulosti boli preferované kúpeľne od podlahy až po strop zahalené do plášťa z obkladačiek, v súčasnosti je možné uzrieť kúpeľne, v ktorých sa obklad lepil len do výšky, ktorá sa dá ľahko zašpiniť či postriekať vodou (pri umývadle, v oblasti vane alebo sprchového kúta, ale aj pri WC). Okrem keramických či mramorových obkladov sú vyhľadávané aj prírodné kamenné obklady, vďaka ktorým kúpeľňa získa luxusný charakter, no zároveň aj vidiecky ráz. Pri výbere obkladu je tiež dobré položiť si otázku, aká farba a vzor sa vám budú páčiť aj o pár rokov, prípadne či sa vám bude chcieť čistiť množstvo škár medzi malými obkladačkami a nezvolíte radšej veľkoformátové. Obľúbená je kombinácia vzorovanej dlažby s jednofarebným, neutrálnym odkladom stien.

Úložný priestor v kúpeľni zakryje, čo má

Plánujete mať v kúpeľni umiestnenú práčku? Čo tak ju zastrešiť praktickou skrinkou, ktorá poskytne úložný priestor navyše, alebo ju rovno do skrinky schovať, aby v modernej kúpeľni nepôsobila ako päsť na oko? Podobne využiť sa dá aj priestor nad WC. Bude nábytok stáť pevne na zemi alebo bude zavesený na stene či stáť na efektných nožičkách? Ak kúpeľňu vykurujete podlahou, závesné skrinky a skrinky na nožičkách sú najlepšou voľbou. Síce sa pod nimi môže zbierať prach, ale ten bez problémov zlikvidujete a aspoň si budete istí, že vám nábytok odspodu nenavlhne od vody, ktorá sa v kúpeľni na zemi vyskytuje bežne, či používate sklenenú zástenu, sprchový záves, alebo sa kúpete vo vani. Kúpeľňový nábytok nezabudnite doplniť o praktické police, vešiaky na uteráky alebo župany a zrkadlo, ktoré miestnosť jednak rozžiari, no na druhej strane vám aj uľahčí proces skrášľovania.

Kúpeľňa by mala byť bezpečne a dostatočne osvetlená, nachádza sa v nej vždy suchý a čistý koberček (najmä v častiach miestnosti, kde sa často vyskytujeme bosí) a dostatok krytého úložného priestoru na kozmetiku či čistiace prostriedky, lebo tie na dekorovanie kúpeľne neslúžia a efekt je často opačný. S prihliadnutím na tieto zásady sa vám bude kúpeľňa snov zariaďovať oveľa jednoduchšie a aj relaxácia v nej bude stáť za to.