Zvládne herný notebook aj najnovšie hry?

Zvládne herný notebook aj najnovšie hry?

Pri konštrukcii každého herného notebooku je kladený dôraz na výkon, aby ste vďaka nemu mali ten najlepší pôžitok z hry. V oblasti počítačových hier ide však vývoj veľmi rýchlo dopredu, a tak sa kľudne môže stať, že aj niektoré novšie herné notebooky nezvládnu horúce herné novinky.

V tomto článku sa pozrieme na to, čo by mal herný notebook spĺňať po hardvérovej stránke, aby zvládol aj čerstvo vydané hry s náročnými požiadavkami. Hoci jednotlivé herné tituly môžu mať rôzne špecifické nároky na hardvér, najdôležitejšie sú vždy tieto štyri parametre:

  • Výkonu procesora
  • Výkon a pamäť grafickej karty
  • Kapacita RAM
  • Kapacita a typ pevného disku

Výkon procesora

Trhu s procesormi dominujú dvaja hráči, spoločnosti Intel a AMD. Všeobecne sa dá povedať, že procesory od Intelu sú drahšie, ale výkonnejšie. A hoci niektoré modely od AMD sú naozaj podarené, u veľkej časti herných notebookov nájdete práve tie od Intelu.

Výkon a pamäť grafickej karty

V prípade trhu s grafickými kartami sa opäť môžeme baviť o dvoch hlavných hráčoch, tentoraz o spoločnostiach AMD a nVIDIA. Pre herné notebooky dávajú však zmysel iba grafické karty od nVIDIA, len tie vám dokážu zabezpečiť výkon potrebný pre najnovšie hry.

Spoľahnite sa na radu GTX a RTX, kúpte vždy notebook s najlepšou grafickou kartou, ktorý môžete za svoj rozpočet kúpiť. Väčšina starších herných notebookov zaostáva predovšetkým kvôli slabej grafickej karte.

Kapacita operačnej pamäte

Kapacita operačnej pamäte by mala byť u herného notebooku aspoň 8 GB, ale v najlepšom prípade 16 GB a viac. To sa prejaví napríklad keď budete chcieť okrem náročnej hry otvoriť aj prehliadač alebo napríklad nahrávací program. Niektoré najnovšie hry ale vyžadujú vysokú kapacitu RAM samy o sebe.

Dobrá správa je, že RAM je jeden z mála komponentov, ktorý možno do herného notebooku dokúpiť. Väčšina z nich má aspoň jeden rezervný slot, takže je možné pamäť rozšíriť.

Kapacita a typ pevného disku

Kapacita pevného disku by mala byť aspoň 500 GB, predovšetkým preto, že najnovšie hry zaberajú veľké množstvo miesta. Napríklad Cyberpunk 2077 vám na disku zaberie plných 70 GB. Ak teda chcete mať v zálohe viac novších hier, pripravte sa na to, že potrebujete adekvátne miesto.

V prípade, že je notebook vybavený SSD diskom, hry pobežia plynulejšie, vzhľadom na to, že notebook dokáže dáta zapísané na SSD disku prečítať rýchlejšie.

Cena

Podľa ceny herného notebooku nemožno jednoznačne určiť, či bude mať dostatočný výkon. Aj v nižších cenových hladinách možno nájsť podarené kúsky, naopak medzi drahšími notebookmi možno nájsť stroje, ktoré sa naozaj moc nevydarili.

Pravdou ale je, že ak sa rozhodnete dať za herný notebook viac ako 30 tisíc korún, dostane sa vám vo väčšine prípadov naozaj kvalitného stroja.

Herný notebook alebo herné PC?

Stále platí veľmi známa poučka, že herný notebook sa oplatí iba v tú chvíľu, že chcete hrať na cestách, v škole alebo napríklad na internáte. Proste kdekoľvek, kam nemôžete vziať svoj stolný počítač. A hoci do najlepších herných notebookov sa už dnes inštalujú špičkové komponenty, pokiaľ sa vývoj a nároky hier posunú dopredu, veľmi ťažko ich vymeníte alebo doplníte.

V prípade herného PC je to však bežný postup. Dôležité je spomenúť zahrievanie jednotlivých komponentov, ktoré je v prípade herného notebooku samozrejme vyššie, takže sa vplyvom tepla znižuje výkon.

Tip, ako ušetriť pri nákupe

Ak hľadáte výkonný herný notebook či PC pozrite sa aj na ponuku repasovanej výpočtovej techniky. Jedná sa o stroje z vyšších modelových radov výrobcov, ktoré pochádzajú z predvádzacích akcií, ukončených lízingov či boli vrátené v zákonnej lehote.

Pred následným predajom prechádza náročným otestovaním, takže máte istotu, že sa na ne môžete spoľahnúť. Pridajte záruku 12 mesiacov a zľavu okolo 60 % oproti úplne novému modelu a neznie to vôbec zle. Viac na inComputer.sk.