4 tipy, ako vybrať bezpečnú moto helmu

4 tipy, ako vybrať bezpečnú moto helmu

Mať helmu na motorke je povinnosťou každého jazdca. A aj keby to nebolo dané zákonom, nosiť ju počas jazdy sa oplatí. Prilba znižuje riziko smrti pri nehode o 37 % a až o 67 % možnosť poškodenia mozgu. Ak chcete, aby vás prilba skutočne chránila, musíte si dať pozor pri jej výbere. Ako postupovať? 

1. Vyberajte podľa typu

Prvým a najdôležitejším sitom pri výbere helmy na motorku je jej typ. Poznáme štyri základné delenia: integrálna, vyklápacia, otvorená a enduro. Ktorá na čo slúži?

Integrálne helmy

Integrálna prilba je hlavne pre jazdcov na cestných motocykloch či pretekárov na okruhoch, ktorým záleží na bezpečnosti. Zabezpečí celú hlavu vrátane brady. O dobrý výhľad sa stará vyklápacie sklo, vďaka ktorému dobre vidíte situácii na ceste a zároveň chráni oblasť očí.

Otvorené helmy

Otvorené helmy môžeme rozdeliť ešte na dve ďalšie podkategórie – prilby pre cestné skútre či choppre a trialové. Tie slúžia hlavne na skákanie v teréne a používajú ich jazdci na súťažiach.  

Enduro helmy

Tieto prilby sú určené hlavne na jazdu v teréne pre štýl enduro alebo motokros. Je to kombinácia uzatvorenej integrálnej helmy s motokrosovou – má šilt a zároveň aj ochranné sklo.

 Vyklápacie helmy

Typ, ktorý spája hlavné výhody troch predchádzajúcich prilieb. Je určená na cestovanie aj pre náročnejších jazdcov. Typická je svojou dobrou ochranou, vetraním a praktickosťou. Bezproblémov môžete vyklopiť celú bradovú časť a používať ju ako otvorenú.

2. Z akého materiálu vybrať helmu

To, z akého materiálu je helma vyrobená, ovplyvňuje jej bezpečnosť aj hmotnosť. Čím je prilba ľahšia, tým sa pohodlnejšie nosí. V žiadnom prípade však nevyberajte podľa váhy na úkor jej odolnosti. Medzi najľahší a zároveň najbezpečnejší materiál patrí karbón, počítajte však s vyššou cenou.

Ďalším odolným a pomerne ľahkým materiálom je sklolaminát, ktorý sa bežne kombinuje so samotným karbónom. Na trhu sú aj polyamidové či polykarbonátové helmy, ktoré sú v porovnaní s predchádzajúcimi typmi menej odolné, ale zase cenovo prístupnejšie. Prilba by mala byť hlavne bezpečná, preto si za ňu neváhajte priplatiť.

3. Správna veľkosť helmy

Ďalším nesmierne dôležitým parametrom je správna veľkosť. Ak je helma na motorku príliš malá alebo veľká, nepomôže vám ani to, že je vyrobená z karbónu. Ako si však vybrať správny rozmer? Nevýhodou je, že veľkosti má každý výrobca iné, preto je najlepšie si hlavu odmerať a tieto čísla konzultovať s predajcom.  Rozmer prilby určíte podľa obvodu hlavy v oblasti čela tesne nad obočím a zátylku. Tu sú orientačné rozmery:

55 – 56 cm = S
57 – 58 cm = M
59- 60 cm = L
61 – 62 cm = XL

Ak ide prvé skúšanie prilby trochu ťažšie, nebojte sa – je to dobré znamenia. Takto máte istotu, že vám helma nespadne ani pri páde. Po pár hodinách používania sa vnútorná výstelka prispôsobí tvaru vašej hlavy a prilba vám bude skvele sedieť.

4. Aerodynamika a ventilácia

Prečo je aerodynamika helmy taká dôležitá? Pretože čím nižší odpor vzduch má, tým menej sa vám namáhajú krčné svaly a máte väčší pôžitok z jazdy. Okrem toho aerodynamicky prispôsobené prilby vydávajú menej hluku, čo oceníte hlavne pri dlhších jazdách. Ako však nájsť helmu s nízkym odporom vzduchu?

Na prvý pohľad je to ťažké spozorovať, no v zásade platí – čím drahšia prilba, tým lepšia aerodynamika. Dajte si však záležať aj na dobrej ventilácii. Tá sa postará nielen o odvetrávanie, ale aj o čerstvý vzduch v helme. Výhodou sú prilby s možnosťou uzatvorenia vetrania, tie vyberajte podľa toho, či tento úzáver dokážete ovládať aj v rukaviciach.

 Ak si dáte pri výbere moto helmy na toto pozor, určite neurobíte krok vedľa. Nezabudnite, samozrejme, ani na ostatné bezpečné moto oblečenie. 🙂