Aké farby voliť do izieb?

Aké farby voliť do izieb?

Určite ste sa už neraz stretli s úlohou vybrať do každej izby vhodnú farbu. Niekto to vyrieši hravo a obdarí ich čistou bielou, iný má už biele steny opozerané a chce zmenu. Poradíme vám, ktoré farby sa kam hodia a ktorým je dobré sa radšej vyhnúť.

Miestnosť pre rodičov a deti

Hoci v spálni za bdelého stavu netrávite toľko času ako v pracovni alebo v obývačke, určite by ste mali venovať pozornosť tomu, ako ju vymaľujete, aby sa vám v nej odpočívalo čo najlepšie. Odborníci radia vyhnúť sa fialovej, hnedej a sivej, ktoré by nás pri zaspávaní mohli znepokojiť. Najvhodnejšími farbami sú modrá, zelená, strieborná, žltá alebo oranžová. Ak túžite posilniť sexuálny život, zvoľte hnedú v odtieni karamel, prípadne spálňu obdarte trochou červených doplnkov. Tu však postupujte naozaj opatrne, pretože červená je síce farba lásky, ale vo väčšom množstve dokáže byť poriadne agresívna.

Zatiaľ čo sivá a hnedá sú v spálni pasé, v pracovni si ich dovoliť môžete. Pokojne si do nej zvoľte neutrálne a chladné odtiene, a to najmä vtedy, ak sa pri práci potrebujete sústrediť. Tvorivosť podporia svieže a veselé farby, ktoré vás nabijú energiou. Najvhodnejšie je ich kombinovať s ich nadčasovými sestrami – čiernou, bielou alebo sivou na doplnkoch či nábytku.

Detská izba je pre každé dieťa akýmsi teritóriom, preto by ste sa mali postarať o to, aby sa v nej cítili dobre a bezpečne aj vďaka pôsobeniu farieb. Ak potrebujete dieťa upokojiť, izbu laďte do svetlých odtieňov zelenej, fialovej alebo modrej, ak ich chcete vyprovokovať k aktivite, povzbudí ich žltá a oranžová, ktoré sa dokonca postarajú o to, aby miestnosť pôsobila teplejšie. Nič nie je horšie ako dieťa bez nálady, preto zabudnite na smutné a tmavé farby, pastelové svedčia detskej izbe oveľa viac.

Kuchyňa a obývačka sú centrom domova

Ten, kto sa v kuchyni pohybuje najčastejšie, by si do nej sám mal vybrať farbu, pri ktorej sa mu bude najlepšie čarovať. Biela síce môže vytvoriť dojem čistoty, avšak v kuchyni je nepraktická. Môžete to však vymyslieť tak, že zafarbíte len jednu alebo dve steny a ostatné ponecháte biele. Ktoré farby sú do kuchyne najvhodnejšie? Všetko závisí od toho, ako sa v nej chcete cítiť. Žltá vás nabije optimizmom, zelená a modrá vás upokoja a navodia pocity relaxácie, oranžová pôsobí úžasne teplo, podporí chuť do jedla a skvelo vyzerá, ak je kuchyňa prepojená s obývačkou. Pokiaľ je však pre vás príliš výrazná, určite nič nepokazíte klasickou krémovou, ktorá ladí najmä s prírodnými doplnkami, ako je drevo, kameň a pod. Veľmi vhodnými sú tiež pastelové odtiene zelenej, ružovej, fialovej. Rodinným hádkam sa najlepšie vyhnete, ak v obývačke nepoužijete na stenu odtiene červenej.

Malé, ale dôležité

Hoci chodbe/predsieni často neprikladáme pri zariaďovaní domácnosti takú dôležitosť, práve ona sa postará o vašu náladu a pocit z domova hneď pri vstupe. Iba máloktorá domácnosť sa teší z priestrannej a presvetlenej chodby, preto by bolo scestné voliť tmavšie odtiene. Béžovou či žltou nič nepokazíte, no v prípade, že chcete upozorniť na niektoré prvky v miestnosti, svieže farby môžete ladiť s kontrastnými tmavými odtieňmi. Aj kúpeľňa je väčšinou malá, to však neznamená, že by ste jej dizajn mali zanedbať. Keď sa budete riadiť pravidlom tri a dosť, svoje ranné a večerné očistné rituály si dokonale užijete. Kúpeľniam sa skvelo hodí upokojujúca modrá a zelená, najmä v kombinácii s bielou alebo dokonca s čiernou. Čoraz častejšie však vídať aj čistú bielu, ktorá je ozvláštnená zlatými doplnkami.