Ako správne meditovať

Ako správne meditovať

Rozjímať, uvažovať, sústrediť sa, toto sú synonymá k stále častejšie používanému pojmu meditácia. Meditácia je pre mnohých ľudí akýmsi životným štýlom, bez ktorého si už vari svoje dni nedokážu ani predstaviť. Neslúži len ako perfektná relaxácia tela i duše, ale má aj pozitívny vplyv na naše zdravie.

Prečo začať už teraz?

Nikdy nie je neskoro začať. Meditovanie nie je ohraničené ani vekom, ani časom, ani zdravotným stavom, ani čokoľvek iným. Pohrúžte sa na pár minút sami do seba a čoskoro sa vo vašom živote začnú diať veľké veci. Zmeny k lepšiemu sú hlavnou pozvánkou do tohto „tajomného“ sveta, kde však nejde skutočne o nič mysteriózne. V uponáhľanej dobe, v ktorej žijeme, si zaslúžime odmenu v podobe pár minút venovaných sebe. Nie partnerovi, deťom, domácnosti a práci. Všetko počká. Aj myseľ si potrebuje odpočinúť. V stave meditácie zabudnete na minulosť, nemyslíte na budúcnosť, ale prežívate krásu prítomného okamihu. To, čo sa deje práve teraz, sa už nikdy nezopakuje. Znamená to teda, že každý deň a každá chvíľa je skutočne veľmi výnimočná.

Pocíťte zmenu okamžite

Meditáciou sa posilňuje štruktúra vášho mozgu, čo pre vás môže znamenať veľa zaujímavého. Dopomôže vám k lepšej sústredenosti a vylepší vzťahy v súkromí i na pracovisku. Posilní sa naša imunita, všetky rany a neduhy nás opustia skôr, začne nás viac poslúchať aj naše srdce, aj náš krvný tlak. Stresu dáme červenú a svet bude „gombička“. Láska bude všade okolo nás.

Pripraviť sa… Začíname!

Ako začať s meditáciou? Netreba sa báť, je to veľmi jednoduché. Zo začiatku vám bude stačiť päť minút denne a potom si sami zvolíte najvhodnejšiu dobu pre vás. Odporúča sa meditovať ráno, keď ešte naše podvedomie „pracuje“ a „spamätáva“ sa z noci, ale vhodné je to kedykoľvek počas dňa, najmä však vtedy, keď nie ste ohraničení časom. Tiež by nebolo na škodu, ak by ste mali svoje súkromie a neboli rušení od nikoho ani od ničoho. Iba tak sa to skutočne podarí. Nájdite si vo vašom domove miestečko ideálne na váš nový rituál, postarajte sa o príjemné  prostredie, prítmie, uvoľňujúce a upokojujúce vône, prípadne si môžete pustiť aj relaxačnú hudbu. Sadnite si do „tureckého sedu“, ruky položte na kolená a zhlboka dýchajte. Predstavujte si pri tom vaše orgány, srdce, pľúca, to, ako vám pulzuje krv v žilách. Zlé a negatívne odchádza preč každým vydýchnutím a každým novým vdýchnutím zas prichádza do tela nová životodarná energia, láska, harmónia a šťastie. Na nič iné nemyslite, iba na seba. Svoj domov máte v srdci.