Chystáte sa na pohreb? Vhodne sa oblečte

Chystáte sa na pohreb? Vhodne sa oblečte

Nikomu z nás nerobí radosť zúčastňovať sa na smútočných akciách, a už vonkoncom nie na pohreboch. Či sa ideme poslednýkrát rozlúčiť s niekým z rodiny, s priateľom, kolegom, alebo susedom, mali by sme vziať na vedomie náš vzťah k nim a prispôsobiť tomu smútočný odev.

Bez výrazných vzorov a odhalených častí tela

Aj vy často premýšľate, či ste to so svojím smútočným oblečením tak trochu neprehnali? Od hlavy po päty zahalení do čierneho, až človeka zamrazí… Pravda je taká, že sa nemusíme striktne držať iba čiernej, úctu zosnulému a pozostalým prejavíte akoukoľvek tmavou farbou, napríklad aj tmavomodrou, tmavozelenou alebo sivou. Všetko sa však bude odvíjať od vášho vzťahu so zomrelým. Čím ste si bližší, tým tmavšie a formálnejšie oblečenie treba zvoliť. Základnou podmienkou je, že dámy by nemali mať odhalené ramená ani sukne či šaty siahajúce nad kolená, nehovoriac o hlbokých výstrihoch, výraznom líčení či šperkoch. Nežné pohlavie si môže obliecť na pohreb čierne/tmavé šaty, sukňu s blúzkou alebo nohavicový kostým a odhalené ramená si prekrýva šatkou alebo bolerkom. Páni klasicky volia oblek a ladia ho najlepšie s bielou košeľou a tmavou kravatou bez výraznejších vzorov. Môžu si obliecť aj čiernu košeľu a počas horúcich dní ich nikto nebude súdiť, ak kravatu vynechajú.

Čierna aj na doplnkoch

Nesadne vám po rokoch oblek? Ďalšou prijateľnou alternatívou môžu byť aj tmavé nohavice a rifle len v prípade, že nevyzerajú obnosené. Samozrejmosťou sú u pánov čierne ponožky v poltopánkach a u dám čierne pančušky. Obuv je dobré voliť čo najpohodlnejšiu, pretože v deň pohrebu môžete stáť na nohách skutočne dlho, to však nedáva zelenú teniskám. Hoci je bežné nosiť ich aj k obleku, na pohreb sa to nehodí. Ak počas pohrebu plače aj nebo, nezabudnite si doma dáždnik. Keďže na pohrebe nemajú výrazné farby čo robiť, radšej si nejaký tmavý špeciálne pre túto príležitosť choďte kúpiť alebo si ho požičajte. V chladnom počasí nahraďte svoj obľúbený červený kabát alebo vetrovku tmavým variantom. Darmo by ste totiž boli pod nimi oblečení podľa protokolu, keď „obal“ bude neúctivý. Nápadné vzory a farby na oblečení si treba nechať do práce. Na pohreb ste totiž neprišli zahviezdiť štýlovým outfitom, ale sa solídne rozlúčiť.