Kedy je najvhodnejší čas na saunu?

Kedy je najvhodnejší čas na saunu?

Vypestovali ste si zvyk pravidelne navštevovať saunu alebo si jednu vychutnávate priamo u vás doma? Poradíme vám, kedy je saunovanie zdraviu prospešné a kedy je naopak zakázané.

Všestranné účinky sauny na naše zdravie

Kto by sa nechcel pýšiť zdravo vyzerajúcou pokožkou či vynikajúcou imunitou v čase zúriacich chrípkových ochorení? Preto tak radi navštevujeme saunu aspoň raz mesačne, no najlepšie raz do týždňa. Naše telá sa vplyvom prehriateho vzduchu tak zregenerujú, že si budú pochvaľovať všetky svaly, kĺby, ale aj naše srdce či obličky. Pokožka i sliznice sa prečistia a úľava prichádza aj po psychickej stránke, pretože normalizovaním krvného tlaku a uvoľnením svalov dochádza aj k odstráneniu stresu či pochmúrnych myšlienok. Napriek tomu sú medzi nami aj takí, ktorí si tieto účinky sauny dopriať nemôžu.

Sauna a tehotné ženy, prechladnutí či diabetici

Vedeli ste, že ak cítite, že na vás niečo lezie, mali by ste sa saune vyhnúť? To isté platí aj o horúcich kúpeľoch, ktoré by ste absolvovali doma do vani. Vaša choroba by vplyvom tepla alebo striedania teplôt mohla nabrať ešte rýchlejší spád. Oveľa múdrejšie je vstupovať do priestorov sauny, ak je prechladnutie na ústupe, resp. skončilo, aspoň tak v malom priestore nenakazíte aj ostatných. Sauna vám pomôže z tela odstrániť posledné zvyšky vírusov. Tabu však nie je len sauna a nádcha alebo prechladnutie. Návštevu sauny majú tiež zakázanú i epileptici, cukrovkári, ľudia s niektorými druhmi kožných ochorení, s pľúcnymi ochoreniami a zlým krvným tlakom. Toto všetko sa dočítate v návodoch a upozorneniach, ako sa saunovať a kedy sa sauna neodporúča.

Môže návšteva sauny počas tehotenstva ohroziť ženu a dieťatko? Všetko závisí od celkového zdravotného stavu a priebehu tehotenstva. Nižšie teploty sauny alebo skrátená doba saunovania a dostatočné množstvo minerálnej vody by tehotnej žene mali zabezpečiť zdraviu neškodný relax. Pozor si však treba dať aj na niektoré druhy éterických olejov, ktoré môžu vyvolať kontrakcie. Saunovanie v tehotenstve teda treba konzultovať s lekárom.

Ako sa správne saunovať, aby sa dostavil želaný účinok

Čo platí pri vstupe do bazéna, platí i v saunovom svete. Aby sa prejavili blahodarné účinky sauny, relaxovať do nej sa chodí výhradne bez alkoholu v krvi, aby nedošlo k úrazom, a to dokonca aj smrteľným. Optimálne je trochu sa pred saunovaním najesť, aby vám pri potení neprišlo nevoľno. Ak fajčíte, dajte si pár hodín po pobyte v saune pauzu, vaše sliznice by totiž nasali oveľa viac škodlivín.

Pred vstupom do akejkoľvek sauny sa najskôr dôkladne poumývajte mydlom a vodou, pretože iba čistá pokožka sa môže dobre vypotiť. Do sauny vstupujte nahí (syntetický materiál z plaviek by pri vysokých teplotách vylúčil do ovzdušia škodlivé látky, ktoré by vám mohli ublížiť) približne na 15 minút, pričom pod telom a nohami majte prestretú plachtu. Najlepšie účinky sa dostavia pri ležaní a keď budete dýchať nosom.

Potom nasleduje fáza ochladzovania. Telo osprchujete studenou vodou, s výnimkou hlavy. Keď pocítite, že vám je zima, môžete opäť vyraziť do sauny. Celý proces sa odporúča opakovať trikrát, potom netreba vynechať relaxáciu v plachte, aby sa telo mohlo spamätať zo striedania teplôt. Počas saunovania nezabúdajte na pravidelný prísun tekutín, pretože telo sa ich veľa vzdá. Keď sa naučíte správne saunovať, telo sa vám odvďačí vitalitou a dobrou imunitou.