Liečivé rastliny z vášho záhona

Liečivé rastliny z vášho záhona

Aj váš pozemok zdobí pestrá kvetinová machuľa, ktorú vidno už z diaľky? Možno ani netušíte, že niektoré rastlinky majú priaznivé účinky na naše zdravie.

Ľubovník bodkovaný žiari aj po usušení

Nielen pri prechádzkach lesmi a lúkami môžete natrafiť na túto žltú kvetinu s mierne bodkovanými listami. Niektorí si ju cielene sadia do záhrad, aby mohli naplno využiť jej vlastnosti. Okrem toho, že je slnkom záhona, totiž pôsobí ako liek pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Ľudia si odpradávna sušili zväzky ľubovníka. Vedeli, že sa im zíde pri problémoch s tráviacim ústrojenstvom, ale takisto má protizápalové účinky a dokáže nás zbaviť kŕčov rôzneho charakteru. Aj v boji proti chrípke smelo siahnite po sušenom ľubovníku a vírusy nemajú šancu. Stačí zaliať polievkovú lyžicu sušeného ľubovníka horúcou vodou do vašej obľúbenej šálky, a navyše sa zbavíte aj nervových porúch (nespavosť, vyčerpanie, migrény). Ľubovník oceníte aj pri poraneniach kože alebo hemoroidoch. Načo si kupovať čajové zmesi alebo oleje, keď máte svoj liečivý zázrak priamo pred vaším domom?

Topoľovka ružová pri chrípke i kožných ťažkostiach

Od skorého leta až do polovice jesene ozdobia vaše záhony dvojmetrové topoľovky, ktoré zdobia nádherné veľké kvety. Tie včelám voňajú už z kilometra! Určite ste si všimli, že sa rastlinka vysieva každý rok sama, a možno jej máte dokonca už aj plné zuby. Pozor, nevyhadzujte to, čo máte nazvyš! Radšej sa o túto liečivú rastlinu rozdeľte. V čase chrípkovej sezóny sa dá macerát z topoľovky kloktať, pôsobí upokojujúco na sliznice či pri chronických zápaloch tráviacej sústavy. Osožná vám však bude aj pri liečbe popálenín. Čo teda robiť? V čase najkrajšieho kvitnutia si pozbierajte kvetiny, usušte ich, uzavrite a chráňte pred svetlom a vlhkosťou. V prípade zdravotných ťažkostí stačí zablúdiť do vašej špajzy.

Pakost smrdí, ale zdravie tvrdí

Milovníci prírodnej medicíny nedajú dopustiť ani na pakost smradľavý, ktorý uzriete v záhradách od jari do jesene. Pre jeho vyšší vzrast ho určite neprehliadnete. Rastlinka je liečivá celá, teda ak si chcete vytvoriť bylinkovú lekárničku, v čase kvitnutia si ju uchmatnite rovno celú, aj s koreňmi. Účinky rastliny sa sušením síce znižujú, ale pripravený odvar (2 čajové lyžičky osem hodín lúhovať vo vode) bude mať i tak čarovnú moc. V akých prípadoch pakost využijete? Pri vonkajšom i vnútornom krvácaní, liečbe neplodnosti, prečisťovaní obličiek a močového mechúra alebo aj pri črevných zápaloch. Odvar môžete piť počas dňa alebo ho aj kloktať, napr. v prípade angíny. Pakost má pozitívne účinky aj na pokožku, či vás trápia ekzémy, akné, rany alebo opuchy. Stačí ho rozdrviť v troche vody a zmesou postihnuté miesta potierať.