Nemôžete mlieko? Vieme, ako si doplníte vápnik inou cestou

Nemôžete mlieko? Vieme, ako si doplníte vápnik inou cestou

Stále častejšie sa stretávame s ľuďmi trpiacimi nejakým druhom intolerancie. Keď sa musíte vyhýbať mlieku, vápnik viete telu dodať napríklad aj prostredníctvom makového oleja. Vedeli ste, že ho obsahuje dvanásťkrát viac? Makový olej sa dá konzumovať, ale i využiť na kozmetické účely.

Makový olej do sladkých aj slaných pokrmov

Nie, nebojte sa, nejde o to, aby sme niekoho konzumáciou makového oleja omámili, pretože neobsahuje žiadne opiáty. Cieľom je zapôsobiť na naše zdravie, a keďže makový olej príjemne chutí aj vonia, dá sa použiť na varenie aj pečenie alebo konzumovať samostatne, každé ráno i večer ako výživový doplnok. Stačí jedna polievková lyžica pred jedlom a do tela sa dostane potrebná dávka vápnika, horčíka, draslíka, železa alebo vitamínu E. Makový olej nám navyše dostatočne upokojí myseľ, a tak sa postará o kvalitný spánok. Vylisované semená maku siateho nám pomáhajú lepšie odolávať stresu a uvoľnia svaly. Pridajte makový olej do šalátu alebo si ho cez víkend nakvapkajte na hrianky. V kuchyni má všestranné využitie, bez ohľadu na teplotu a chuť pokrmov. Po otvorení je vhodné skonzumovať ho do štyroch mesiacov, za ten čas ho treba skladovať najlepšie v chladničke a určite v sklenenej fľaši. Najkvalitnejšie sú makové oleje vyrábané z jedného druhu maku (bielych alebo modrých semien), ktoré sú lisované za studena.

Zdraví zvnútra i navonok

Prečo sa dať na pravidelnú konzumáciu makového oleja? Je obzvlášť vhodný na kozmetické účely – privedie k dokonalosti našu pleť, vlasy, nechty aj zuby. Koho trápia bolesti kostí, svalov alebo šliach, by si mal makový olej určite naordinovať. Tehotné a dojčiace ženy sa vďaka nemu postarajú o nutrične bohatú stravu dieťatka. Obsahuje esenciálne mastné kyseliny a prvky, ktoré sú dôležité pre správny vývin drobného organizmu. Možno ho využiť aj pri masážach batoliat, pokožka zostane nádherne hebká, vyživená a hydratovaná. Makovým olejom zabojujete nielen proti vysokej hladine cholesterolu, ale aj proti ekzémom, vráskam či suchým a rozštiepeným končekom vlasov. Vyskúšajte tento univerzálny zázrak aj vy!