Zatočte s nádchou

Zatočte s nádchou

A je to tu! Z večera do rána sa leto zmenilo na jeseň, nič nám však nebráni, aby sme si užili aj toto ročné obdobie. Samozrejme, pokiaľ nedostaneme nádchu. Ako sa jej rýchlo zbaviť, a to bez toho, aby sme do seba hádzali chémiu z lekárne?

Chorobu treba vyležať

A nehovorí sa to zbytočne. Zdravie máme len jedno, a keďže sme počas choroby zoslabnutí, telu treba dopriať oddych, teplú perinu a dostatočný prísun tekutín a vitamínov z prírody. Je pochopiteľné, že väčšina z nás si nemôže dovoliť vylihovať v posteli, ale stále je tu pár spôsobov, ako s nádchou rýchlo zatočiť. Ak teda neležíme, aspoň si navlečme teplé ponožky a uvarme si silný slepačí vývar. Jeho zázračné účinky sa neoslabili ani po rokoch, keď ho chorým varili ešte naše prababičky. Keď sa dostaví chrípka alebo prechladnutie, väčšinou nemáme na nič chuť, no na vývar sa vždy nájde. Pamätať však treba aj na iné tekutiny, napr. bylinný čaj s medom, ovocné a zeleninové šťavy alebo dokonca čistú vodu. Čím viac toho vypijeme, tým rýchlejšie telo zbavíme bacilov. Pri nechutenstve sa vždy môžeme spoľahnúť na výraznú chuť cibule a cesnaku, navyše sú to vynikajúci bojovníci proti nádche. Ak ste sa teda dali vypísať, doprajte si ich aj každý deň, bez výčitiek.

Pomáha inhalovanie

Je jedno, či nás trápi upchatý nos, alebo si ho nestíhame utierať, naparovanie alebo inhalovanie vždy zaberie. Venujte sa mu aj viackrát za deň, najlepšie je inhalovať éterické oleje ako levanduľa, čajovník, eukalyptus alebo harmanček. Pridajte pár kvapiek oleja do horúceho kúpeľa, do hrnca s vodou, nad ktorým sa naparujete, alebo do inhalátora, a váš nos sa rýchlo uvoľní. Tiež je dobré spoľahnúť sa na moc obyčajnej soli. Počas choroby sa naučte párkrát za deň kloktať slaný roztok (šálka vlažnej vody, lyžička soli) a nos si čistiť slaným roztokom. Nezabudnite si ho aj natierať, vyhnete sa suchej a začervenanej pokožke. Na zmutované choroby, s ktorými sa v dnešnej dobe stretávame, najlepšie zaberá prírodná medicína a liečebné metódy starých materí, ktoré sú navyše cenovo dostupné. Tak hor sa do boja!