Oteckovia pri pôrode
Sú otcovia pri pôrode vítaní alebo ide skôr o vrtochy modernej doby? Čoraz viac partnerov sa dohaduje na tom, že ako boli obaja telom a dušou prítomní pri plodení potomka, tak by mali spoločne stáť aj pri jeho zrode.
Čo odborník, to názor
Ak by ste sa spýtali pôrodníkov alebo odborníkov z oblasti psychológie, či je partner pri pôrode vítaný, ich názory by sa líšili. Jedni to s úsmevom vítajú a s radosťou sa pozerajú na šťastný párik s dieťatkom v náručí, iní vravia, že je to veľký zásah do súkromia ženy, ako aj práce pôrodníkov. Často sa totiž stretávajú s prípadmi, keď oteckovia prichádzajú na pôrodnú sálu nepripravení. Nevedia, čo sa bude diať a ako by mohli svojej partnerke pomôcť napríklad pri prekonávaní bolestí. Horší prípad je, ak sú na personál nemocnice nepríjemní a rodiacej žene neposkytujú potrebnú oporu, práve naopak – vystresovaným správaním dávajú najavo, že pomoc potrebujú oni. Niektoré nemocnice prítomnosť sprievodcu pri pôrode umožňujú už od hospitalizácie ženy, iné zasa čakajú na to správne načasovanie a otecko sa na sále zjavuje až tesne pred príchodom potomka na svet.
Pôrod z pohľadu žien
Každá žena prichádza rodiť s iným psychickým nastavením. Silnejšie povahy to zvládnu bez zbytočných slov a kriku a odtrpia si to takpovediac v hlave. A hoci by sa mohlo zdať, že väčšina z rodičiek by si priala mať po svojom boku partnera, nie je to vôbec bežné. Mnohé si totiž neželajú byť vyrušované alebo hodnotené svojím partnerom a to, čo sa stane na sále, si nechávajú ako svoje malé tajomstvo. Potom je tu skupina žien, ktoré na prítomnosti partnera pri pôrode vyslovene trvajú. Prajú si, aby partner videl ten náročný proces zrodu nového života a bol pri tom, keď dieťatko prvýkrát zaplače. Ak majú výnimočný vzťah, tento akt môže výrazne posilniť ich vzájomné puto, ako aj puto medzi otcom a dieťaťom. Obavy, že by otecka prítomnosť pri pôrode negatívne zasiahla, sú zbytočné, pretože muž počas celého pôrodu nevidí nič, čo by nemal. Väčšina žien ocení najmä to, ak im partner pomáha prežiť bolestivé okamihy masážou či im robí sprievodcu pri sprchovaní sa teplou vodou. Vo veľkom zaváži aj slovná podpora, hoci aj tu je otázne, či si to v ťažkých chvíľach žena túži vypočuť. Niektoré ocenia skôr partnerovo mlčanie.
Zážitok na celý život
Muži sa zvyčajne vyhovárajú, že pri pôrode nechcú byť prítomní, aby ich neskôr netrápili depresie a nenarušilo to ich sexuálny život. Je to veľmi subjektívne a opäť tu platí jedno – všetko závisí od vzťahu muža a ženy a od ich emocionálnej zrelosti. Kto sa raz ocitol ako sprievod pri pôrode, hrdo prehlasuje, že by si to vyskúšal znova. Nemusí pritom ísť o silné povahy. To, aké pocity si z pôrodu otecko odnesie, totiž vo veľkom závisí aj od samotnej ženy – ako sa bude správať a či bude statočná najmä ona. Pri rodení si žena príliš neuvedomuje, kto jej stojí za hlavou a drží ju za ruku, často ani nepočúva, čo jej šepká do ucha, no práve muž je ten, ktorý si celú situáciu vie vychutnať naplno. A aj keď má strach o svoju ženu a zdravie svojho dieťaťa, ten sa rýchlo vytratí, keď spolu s lekárom ako prvý uvidí to malé klbko lásky.