Tinktúry pre krásnu pleť
Dlhodobo riešite kožné problémy a skúsili ste už skutočne všetko? Zmenu stravy, rôzne druhy krémov, mastičiek či návštevu kozmetických salónov a kožných ambulancií? Ak nič z toho nezabralo, nastal ten správny čas vyskúšať tinktúry z liečivých bylín a pupeňov. Rastlinné zárodočné látky obsiahnuté v tinktúrach majú moc navrátiť vám krásnu pleť.
Výťažky z rastlín získané lúhovaním
Nič nie je otravnejšie, ako deň čo deň tráviť desiatky minút pred zrkadlom a nanášať na pleť liečivé vodičky a rôzne tónovacie krémy, ktorými zamaskujeme nedokonalosti kože. Problém akné a rôznych ekzémov sa už dávno netýka len žien, veď už od tínedžerského veku sa chceme páčiť druhým, bez ohľadu na naše pohlavie. Ak už dlhšiu dobu bojujete s problematickou pokožkou a máte pocit, že sa mejkapu a mastí nezbavíte nikdy, skúste zájsť do niektorej z predajní s liečivými čajmi, kozmetikou, doplnkami výživy alebo zdravými druhmi potravín. Možno aj práve tam natrafíte na regál s bylinnými alebo pupeňovými tinktúrami, ktorých je, mimochodom, aj plný internet.
Fytoterapeutická metóda sa už roky používa pri riešení rôznych druhov zdravotných ťažkostí a dotýka sa aj oblasti krásy, pretože iba zdravá pleť môže byť skutočne nádherná. Liečivé tinktúry využívajú zárodočné tkanivá rastlín, ktoré v sebe nesú najväčšie množstvo vitamínov, minerálov a enzýmov. Tie sa potom lúhujú v alkohole (25 – 90 %), rastlinnom glyceríne alebo jablčnom octe a sú určené na konzumáciu. Potešiť vás môže fakt, že užívanie tinktúr nemá žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. Tinktúry z čerstvých alebo sušených bylín a pupeňov si viete pripraviť aj doma, a keď sú správne namiešané a skladované (najlepšie v tmavom skle), vydržia vám celé roky.
Zabudnite na kožné problémy
Trápi vás akné? S problematickou pleťou nebojujú len mladiství, ale dokonca aj dospelí ľudia, ktorí sú už dávno po puberte. Tinktúry z bylín, ako je kapucínka, plamienka zamatovohlúbiková, lopúch väčší, rakytník alebo lapacho červené by vám pri poctivom užívaní mali pomôcť váš problém odstrániť alebo ho minimálne zmierniť. Rovnako vhodné sú aj tinktúry z pupeňov brezy alebo čiernej ríbezle, príp. tinktúry z pupeňov žihľavy, kaliny obyčajnej alebo ľanu, ktoré sú účinné aj pri liečbe ekzémov. Často sa stretávame aj s diagnózami nepríjemnej lupienky, inak psoriázy. Na jej zmiernenie alebo odstránenie sa využívajú tinktúry z púpavy, pupalky dvojročnej, tekvice Hokkaido alebo čiernej ríbezle. Pokiaľ ste po operácii alebo vás trápia jazvy po akné, skúste využiť silu ricínového oleja.
Keďže tinktúry obsahujú väčšie množstvo alkoholu, nie sú vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Užívajú sa po kvapkách niekokoľkrát za deň, niekedy aj na základe vašej hmotnosti. Prv než sa rozhodnete pre užívanie niektorej z tinktúr, je dobré si organizmus prečistiť, aby liečivá sila rastlín mohla zaúčinkovať čo najlepšie. Pre tieto účely sa využíva napr. tinktúra z brezových pupeňov.
Photo by Christin Hume on Unsplash.com